„Novosti“ na novoj deonici Moravskog koridora koju je izgradio Vučić (FOTO)

Branko Medojević avatar

JUTROS je u saobraćaj puštena nova deonica Moravskog koridira, auto-puta Preljina-Pojate, od petlje u prigradskom naselju Adrani do petlje u Preljini kod Čačka, u dužini od 29 kilometara, a koju je juče svečano otvorio predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Otvaranjem ove, pretposlednje deonice Moravskog koridora, Kraljevo je posle višdecenijskog iščekivanja konačno povezano sa mrežom auto-puteva. Ovo će ovdašnjim stanovnicima omogućiti bezbedno, komforno i brzo putovanje prema svim krajevima naše zemlje i dalje ka evropskim destinacijama.

Reporeteri „Novosti“ su, razgovarajući sa vozačima na naplatnoj rampi u Adranima, bili među prvima koji su prokrstarili novom deonicom odmah po njenom puštanju u saobraćaj. Dvojica vozača iz Vrnjaka su izrazili zadovoljstvo, rekavši: „Krenuli smo za Valjevo i najveći deo vozimo se kao prava gospoda modernim auto-putem na kojem mogu da pozavide i brojne evropske zemlje. Više smo nego zadovoljni.“

Od ukupno 112,3 kilometra Moravskog koridora, do sada je u saobraćaj pušteno 100 kilometara, dok se radovi izvode na preostalih 12, od Adrana do Vrbe. Očekuje se da će završetak radova biti do kraja godine, čime će ovaj kapitalni projekat i zahtevan građevinski poduhvat biti okončan. Vožnja novootvorenom deonicom biće potpuno besplatna do 1. jula, a koliko će iznositi putarina nakon tog datuma, za sada nema zvaničnih informacija.

Kraljevčani su predložili da auto-put ponese ime čuvenog vojvode Jovana Kursule, Karađorđevog saborca i srpskog junaka iz Prvog srpskog ustanka, koji je vojevao protiv Turaka duž pomoravske trase ovog koridora. Konačnu reč o imenu auto-puta daće nadležne državne službe.

Ova nova deonica ne samo da će olakšati putovanje, već će i doprineti razvoju lokalne ekonomije i privlačenju investicija u ovaj deo Srbije. Predsednik Vučić je prilikom otvaranja istakao značaj Moravskog koridora za celokupni razvoj regiona, naglašavajući da će brži i sigurniji putevi doprineti boljoj povezanosti i mobilnosti građana.

Moravski koridor je deo šire strategije izgradnje infrastrukture u Srbiji, koja ima za cilj unapređenje saobraćajne povezanosti i modernizaciju putne mreže. Ovaj projekat, koji se realizuje u saradnji sa međunarodnim finansijskim institucijama, predstavlja jedan od ključnih koraka ka integraciji Srbije u evropske transportne mreže.

Osim što će poboljšati uslove putovanja, Moravski koridor će omogućiti brži transport roba, što će pozitivno uticati na ekonomiju. Sa završetkom radova na preostalih 12 kilometara, očekuje se da će se povećati i turistički promet, s obzirom na to da će ovaj put omogućiti lakši pristup turističkim destinacijama u regionu.

Vozači su tokom vožnje novom deonicom imali priliku da uživaju u modernim standardima puteva, koji uključuju široke trake, kvalitetnu izgradnju i obeležavanje. Mnogi su komentarisali koliko je vožnja na novom auto-putu prijatnija u odnosu na prethodne godine, kada su se suočavali sa lošim i uskim putevima.

Kraljevčani, kao i ostali stanovnici regiona, sa nestrpljenjem očekuju završetak celokupnog projekta, koji će doneti brojne benefite. Ova deonica auto-puta ne samo da će olakšati svakodnevne putničke i transportne potrebe, već i omogućiti dalji razvoj infrastrukture u okolini, što je ključno za unapređenje kvaliteta života građana.

Uz sve to, otvaranje Moravskog koridora predstavlja i simbol napretka i modernizacije Srbije, koja se trudi da postane deo savremenih evropskih tokova. Predsednik Vučić je poručio da će država nastaviti sa ulaganjima u infrastrukturu, kako bi se osigurala bolja budućnost za sve građane.

Branko Medojević avatar