Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić i ministar spoljnih poslova Urugvaja Mario Lubetkin sastali su se danas u Panama Sitiju na 56. Generalnoj skupštini Organizacije američkih država (OAD). Tokom sastanka, razgovarali su o značaju unapređenja odnosa između dve zemlje, kako na bilateralnom, tako i na multilateralnom nivou. Obojica ministara izrazila su posvećenost dijalogu, stabilnosti i poštovanju međunarodnog prava.
Đurić je istakao da su vizije Srbije i Urugvaja komplementarne, naglašavajući da je saradnja Srbije sa državama OAD njena komparativna prednost, posebno u svetlu trenutnih geopolitičkih promena. U tom kontekstu, on je predstavio potencijale specijalizovane izložbe Ekspo 2027 koja će se održati u Beogradu. Ova manifestacija pruža priliku za dodatno povezivanje Srbije sa Urugvajem i partnerima iz Latinske Amerike u oblastima inovacija, turizma, kulturne razmene i razvojnih inicijativa. Đurić je izrazio nadu da će Urugvaj biti partner na ovoj prestižnoj manifestaciji.
Jedna od ključnih tačaka razgovora bila je i zahvalnost ministra Đurića Urugvaju na njegovoj principijelnoj poziciji u pogledu nepriznavanja jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova. On je naglasio da Srbija visoko ceni dosledno poštovanje Povelje Ujedinjenih nacija, suvereniteta i teritorijalnog integriteta. Ovaj aspekt saradnje predstavlja dodatnu dimenziju u odnosima između Srbije i Urugvaja, koja se temelji na uzajamnom poštovanju i razumevanju.
S obzirom na postojeći potencijal za unapređenje saradnje, Đurić i Lubetkin razgovarali su o mogućnostima koje se nude u oblastima od zajedničkog interesa. Obojica ministara su se složili da postoji značajan prostor za dalje razvijanje odnosa, kako bi se iskoristile sve prednosti koje pruža saradnja između dve zemlje.
Takođe, Đurić je istakao važnost ovogodišnje Generalne skupštine OAD kao platforme na kojoj Srbija ima priliku da se predstavi kao rado viđen gost i jedan od retkih evropskih predstavnika. Ova prisutnost na međunarodnoj sceni dodatno jača poziciju Srbije i omogućava joj da aktivno učestvuje u dijalogu sa državama Latinske Amerike.
Tokom sastanka, Đurić je pozvao urugvajskog kolegu da poseti Srbiju u bliskoj budućnosti kako bi se dodatno ojačale veze između dve zemlje i unapredio politički dijalog. Ovaj poziv ukazuje na želju Srbije da razvija odnose sa zemljama Latinske Amerike, a posebno sa Urugvajem, koji se pokazao kao pouzdan partner.
U zaključku, sastanak između ministra Đurića i ministra Lubetkina predstavlja značajan korak ka unapređenju bilateralnih odnosa između Srbije i Urugvaja. Obojica ministara su pokazali spremnost da rade na jačanju saradnje u različitim oblastima, dok su se fokusirali na zajedničke interese i uzajamno poštovanje. Ovaj dijalog može doneti brojne koristi ne samo za dve zemlje, već i za širu regiju, stavljajući fokus na stabilnost, mir i saradnju na međunarodnom nivou. U svetlu trenutnih globalnih izazova, ovakvi sastanci i dijalozi postaju sve važniji u izgradnji snažnijih međunarodnih odnosa i partnerstava.




